Kuidas vaiba eest hoolt kanda?

 

 

Uue vaiba soetamisega kaasneb korrektne hooldus, et tagada selle puhtus, kaunis välimus ja võimalikult pikk eluiga.  Olenemata asjaolust, et vaibad erinevad üksteisest oma materjali, kasutuskoha, tüübi ja teiste parameetrite poolest, eksisteerivad teatud põhitõed, mida tasub iga vaiba hooldusel meeles pidada ning kasutusele võtta. Järgnevaga toome välja paar näpunäidet, mis aitavad vaipadel kauem kesta, olgu see villasest kiust või sünteetiline, kasutusel elutoas või vannitoas.
Kui soovid lugeda konkreetse vaibatüübi hooldamise kohta, saad selle kohta infot tootelehel või hooldusjuhiste lehel.

 

 1) Regulaarne hooldus

Regulaarne hooldus on oluline iga vaiba puhul, kuna vaid nii saab veenduda, et see püsib aastaid heas seisukorras. Sealjuures ei tasu hooldust alustada alles siis, kui vaip on silmnähtavalt must. Tolm ja mustus võivad vaipa kahjustada ja lühendavad tunduvalt selle eluiga. Eriti nähtav on see pikakarvaliste vaipade puhul, kus ebapiisav hooldus võib kiiresti viia pulstunud vaibani. See-eest tagab regulaarne hooldamine vaiba kauakestva kauni välimuse ja parandab ka õhukvaliteeti.
Üldiselt on soovitatav puhastada vaipa kord nädalas tolmuimejaga, et eemaldada kogunenud tolm ja mustus. Tasub aga jälgida, et lõigatud karuspinnaga looduslikest kiududest (vill, puuvill, viskoos) või pikanarmaliste vaipade pinna puhastamisel tuleb kasutada siledat, harjasteta tolmuimejaotsikut. Harjastega või pöörlev turbootsik võib vaibapinda liigselt kahjustada ja tekitada õmbluste hargnemist. Lahtise tolmu ja mustuse eemaldamiseks võib väiksemat vaipa ka kergelt raputada, kuid soovitame vältida vaiba tugevat raputamist ja käte vahel kloppimist - see võib kahjustada vaiba serva ja koepinda. Vähemalt kord aastas soovitame puhastada vaipa põhjalikumalt ning kasutada professionaalset puhastusteenust.

 

2) Plekkide eemaldamine

Pleki tekkimisel tuleb tegutseda kohe, sest mida kauem viivitada, seda raskem on plekki täielikult eemaldada. Üldiselt sobib plekkide eemaldamiseks puhtas vees või neutraalses seebilahuses niisutatud pehme lappi, millega soovitame puhastusliigutusi teha pleki servast sissepoole. Sealhulgas on oluline pärast pleki eemaldamist vaipa korralikult kuivatada.
Veepõhised plekid soovitame eemaldada võimalikult kiiresti, tupsutades neid majapidamispaberi, puhta svammi või pehme lapiga, et ennetada vedelike vaipa imbumist. Tahked plekid tasub eemaldada vaibalt kraapides, näiteks lusika või nüri noa abil. Plekki ei tasu hõõruda, sest see võib kahjustada vaibapinda ja mustust veelgi sügavamale kiudude sisse viia, kohasem on tupsutamine. Hoidu tugevate kemikaalide kasutamisest, kuna need võivad kahjustada vaiba kiudusid või mõjutada värvi. 

 

3) Liiguta vaipa ja mööblit!

Paljudel juhtudel valitakse uue vaiba soetamisel sellele kindel meelepärane koht, peale mida püsib vaip aastaid täpselt samas paigas. Selle tagajärjel võib vaibale asetatud söögilaud või diivan ajapikku oma raskusega vaipa tugevalt kahjustada. Pikalt ühele kohale toetuv raskus võib jätta jäljendi, mille hilisem väljasaamine võib olla raskendatud või sootuks võimatu. Seetõttu soovitame aeg-ajalt oma mööblit või vaipa liigutada, et selliseid olukordi vältida.
Lisaks aitab vaiba liigutamine kaasa ühtlasele kulumisele - kui vaip on pideva päikesevalguse all, võib ta materjalist olenevalt üsna kiiresti pleekida. Pleekimine on veelgi nähtavam, kui päikesevalgust saab ainult üks osa vaibast. Samuti võib samas paigas oleva vaiba üks külg olla tihedamini läbitavas kohas, mille tõttu ta ka kiiremini kulub. Innustame kliente teatud ajaperioodide tagant vaipu liigutama ja nende asukohti muutma.